Hemeroidy a jejich léčba

Veděli jste, že hemeroidy (odborně hemoroidy) trápí v ČR téměř každého druhého třicátníka? U lidí nad 40 let se pak objevují téměř bez výjimky. Hemeroidy jsou vpodstatě onemocnění. Někdy se říká hemeroidům také „zlatá žíla“. Hemeroidy nejsou ve velké většině případů nebezpečné, jsou však spíše nepříjemné díky bolestivému průběhu tohoto onemocnění. Pokud si nejde jisti, zda-li trpíte hemeroidy, pak v žádném případě návštěvu lékaře neodkládejte, mohlo by se totiž jednait i o závažnější onemocnění jakým mohou být polypy nebo nádor. Pokud si jste jisti tím, že trpíte hemeroidy, tak můžete zkusit některou z ověřených domácích „samoléčeb“.

Hemeroidy a jejich léčba nebývají jednoduchou záležitostí. Abychom mohli hemeroidy úspěšně vyléčit, musíme nejdříve pochopit důvod vzniku hemoroidů.

Hemeroidy jsou vlastně rozšířené žíly v řitním kanále, které nemají prostor a tak jakoby „vyčnívají“ a hromadí se na jednom místě. Dalo by se říci, že je to podobné onemocnění, jakým jsou např. křečové žíly na nohou. Lze také konstatovat, že hemeroidy jsou civilizační chorobou, jejíž největší a hlavní příčinou je náš novodobý životní styl. Ano, je to tak, hemeroidy v dobách dřívějších nebyly tak moc rozšířené. Dnešní sedavá zaměstnání, málo pohybu, nadváha a nezdravá strava jsou doslova podhoubím pro hemeroidy. Strava s nízkým obsahem vlákniny, která vede k zácpě, zácpa vede k dlouhému vysedávání na WC a nadměrnému „tlačení“ a hemeroidy tak mají cestu na svět připravenou. Hemeroidy však mohou vznikat i z nadměrné vyzické zátěže, často se tak vyskytují u kulturistů a silových sportovců. Dále hemeroidy způsobují nadměrně kořeněná jídla, mohou vznikat při těhotenství ale jak bylo uvedeno výše, nejvíce se vyskytují i osob se sedavým zaměstnáním.

Samy nezmizí

Čekat, že hemeroidy samy zmizí je bláhové. Naopak, při zanedbané léčbě se hemeroidy zhoršují a dochází ke krvácivému průběhu onemocnění, které tak může skončit infekčním onemocněním a následná léčba je pak velmi komplikovaná. Pokud hemeroidy zjistíme brzy, můžeme se pokusit o domácí léčbu. Vždy je ale potřeba používat certifikované a testované přípravky – jde o vaše tělo, nechcete ze sebe přeci dělat „pokusného králíka“? Zapomeňte na babské rady a koupele. Je potřeba použít prostředky s odzkoušenými aktivními látkami, které hemeroidy opravdu „odstraní“ a následně je třeba upravit životosprávu, aby nedocházelo k dalšímu vzniku hemeroidů.

Jak na hemeroidy?

Když už víte, že trpíte hemeroidy, je třeba začít s okamžitou léčbou. Do jídelníčku byste měli zahrnout víc potravin bohatých na vlákninu. Důležitá je zelenina, sníst byste jí měli denně 0,5 Kg. Při léčbě hemeroidů pomáhají i zakysané mléčné výrovky. Ovšem s těmi opatrně, mléko zase naopak zahleňuje a je to i významný alergen. Osoby trpící hemeroidy by také měly dbát zvýšené hygieny. Pravidelné sprchování by se tak mělo stát samozřejmostí. Důležitý je i dostatek tekutin. Pokud je tekutin málo, hrozí zácpa a ta podporuje vznik hemeroidů. Mělo by se také začít s pohybovými aktivitami. Nemusíte začít běhat maratony, stačí procházky parkem, protahovací cviky a místo sledování TV jít třeba na bazén. Výše uvedené zamezí tvorbě dalších hemeroidů. Jak ale odstranit ty stávající? Existuje poměrně dost ověřených přípravků – masti, čípky nebo různé oplachy. V žádném případě nepožívejte pofiderní přípravky, které pocházejí z neověřených zdrojů. Na našich stránkách najdete seznam ověřených mastí na hemeroidy, které skutečně fungují a nehrozí tedy poškození zdraví. Nakupujte pouze u ověřených prodejců. Pokud si pořídíte mast na hemeroidy, postupujte přesně podle návodu. Doporučuje se kombinovat mast s dalšími přípravky, např. vitaminovými preparáty.

Když to shrneme, postup léčby hemeroidů je následující:

  • Změna jídelníčku
  • Zvýšená hygiena
  • Zvýšení pohybových aktivit
  • Použití přípravků pro léčbu hemeroidů