Jak na hemoroidy?

Odstranit můžete vnitřní i vnější hemeroidy, ale ne vždy to půjde bez lékaře. Pojďme se nyní podívat na možnosti, jak s hemeroidy můžeme bojovat.

Trpíte hemeroidy a myslíte si, že jste v tom sami? Hemoroidy překvapivě trápí velmi mnoho lidí. Jde o choulostivou záležitost a proto je mnozí podceňují a neřeší jejich léčbu. Zde je však třeba je podchytit právě v počátečním stádiu, aby se váš stav nezhoršil.

Jak se projevují hemoroidy?

 • bolesti
 • otoky
 • svědění
 • pocity vnitřního nebo vnějšího tlaku
 • hmatatelné bulky
 • krvácení (nemusí být vždy přítomno)

Známe dva druhy hemoroidů –  vnější a vnitřní hemeroidy. Oba typy hemoroidů vznikají při zvýšeném tlaku na žíly v konečníku.

Vnitřní hemoroidy

Vyskytují se uvnitř konečníku. Jsou pokryty speciální slizniční tkání, která není citlivá na dotek, bolest, napnutí nebo změnu teploty. Tyto hemoroidy jsou proto většinou (v nižších stádiích) nebolestivé. Bolest se objevuje pouze v pokročilých stádiích, při zvětšení rozměrů, nebo v případě, že je nelze po defekaci zatlačit zpátky dovnitř análního kanálu.

Vnější hemoroidy

Vypadají vlastně jako namodralé uzly pod kůží. Vznikají v okolí análního otvoru, jako důsledek nadměrné zátěže při vyprazdňování, kdy se krev hromadí v žilách, rozšiřuje je a žíly pak tlačí na okolní tkáně. Jde o méně častý, ale o to  bolestivější typ hemoroidů. Tyto hemeroidy mohou postihovat i sportovce, kteří si dopřávají větší fyzickou zátěž – např. kulturisti a vzpěrači. Zároveň však postihují i lidi se sedavým zaměstnáním, kteří trpí nedostatkem pohybu.

Při jakémkoliv krvácení z konečníku či análního otvoru byste měli navštívit lékaře, protože může jít o mnohem závažnější onemocnění, než jakým jsou hemeroidy.

Jak léčit vnitřní hemoroidy?

Vnitřní hemoroidy se léčí většinou lokálně. A to aplikací čípků nebo mastí na hemeroidy spolu se sedacími lázněmi. Nejrozšířenější metoda ve světovém měřítku je elastická ligatura podle Barrona. Podstatou této metody je aplikace gumového kroužku na stopku hemoroidového uzlíku na zamezení přítoku krve pomocí důmyslného přístroje, s následným odumřením a odpadnutím hemeroidu. Výhodou této metody je, že se může realizovat ambulantně bez nutnosti PN.

Jak léčit vnější hemoroidy

Nejvhodnější léčba na vnější hemoroidy je také lokální aplikace masti nebo čípků. V lékárně najdete široké spektrum různých výživových doplňků jako podporu k základní léčbě. Režimová opatření je vhodné upravit tak, abyste měli denně dostatek pohybu, neseďte déle než 1 hodinu v kuse, po návštěvě toalety si oblast konečníku osprchujte nebo otírejte vlhčenými ubrousky k tomu určenými. Strava by měla obsahovat dostatek vlákniny a vody. Nejdůležitější je ale pohyb. Pokud začnete běhat, nebo lehce sportovat (stačí i delší chůze), tak se zlepšení rychle dostaví.

Jak na hemoroidy – obecná léčba

Hemoroidy nejsou životu nebezpečné. Příznaky přetrvávají zpravidla jen pár dní. Pokud je již zaznamenáte, je třeba je řešit a vyléčit již v počátečním stádiu. Nejlepší je navštívit lékaře, který zhodnotí vaše problémy a provede  vyšetření.

Podle stupně onemocnění lékař zvolí léčbu. Ve většině případů stačí  úprava životního stylu. Zvýšený pitný režim a strava bohatá na vlákninu postupně vedou k změknutí stolice a usnadnění jejího odvodu ven z těla. Sníží se tak tlak na hemoroidy při vyprazdňování.

Bohatým zdrojem vlákniny je ovoce,  zelenina (zejména luštěniny), či  celozrnné potraviny. Přípravky s obsahem vlákniny dostanete i v lékárně.

Sedací koupele, masti a čípky

Při náhlém objevení se příznaků pomáhá konzervativní léčba. Ta sice hemoroidy nevyléčí, ale dokáže odstranit nepříjemnosti. Zahrnuje volně prodejné  masti, krémy a čípky, které obsahují látky, zlepšující funkci cév v konečníku, a mají i  protizánětlivý účinek . Navíc přítomné lokální anestetikum pomáhá ulevit od bolesti.

Masti, krémy a čípky lze použít při vnitřních i vnějších hemeroidech. Doplňkovou léčbou jsou různé čaje a sedací koupele. Doporučuje se hlavně dubová kůra, aloe vera, heřmánek a jírovec maďal (kaštan koňský).

Léky na hemeroidy

Další možností jsou léky na hemeroidy (volně prodejné, i na předpis), s obsahem aktivních přírodních flavonoidů,  diosminu,  hesperidinu a aescinu. Jsou určeny k posílení cév. Při dlouhodobém užívání přispívají ke zlepšení stavu.

Jak se projevují hemoroidy?

Můžete pocítit  tlak v konečníku, svědění,  pálení, či jiné podráždění análního otvoru. V okolí konečníku může také dojít k otoku, nebo ke vzniku uzlíků. Zejména vnější hemoroidy jsou spojovány se silnými bolestmi, znemožňujúcimi sezení, stání i chůzi. Na toaletním papíře, či přímo v stolici, bývá přítomen hlen a příměs krve.

Právě krvácení je nejzávažnějším důsledkem hemoroidů. Nadměrné ztráty krve mohou přerůst až do anémie – stavu, kdy je snížené množství červeného krevního barviva (hemoglobinu) v krvi a snížený počet červených krvinek. Proto je nutné  zastavit krvácející hemoroidy právě již zmiňovanou léčbou.

Co hemoroidům určitě neprospívá?

 • málo pohybu
 • sedavé zaměstnání
 • dlouhé stání
 • nevhodná strava
 • nedostatek tekutin
 • časté požívání alkoholu
 • obezita
 • stres

Velmi důležité jsou i dobré návyky na toaletě. Nevhodné je totiž zadržování stolice, když pocítíme potřebu, a také  dlouhé vysedávání na toaletě.

V podřepu: Nejpřirozenější pozice pro vyprazdňování je v podřepu. Vyprazdňování v podřepu je standardní úkon v zemích, kde jsou záchody na úrovni podlahy, nebo tam, kde záchody nejsou vůbec. Západní toaleta je však navržena pro sezení. To může snižovat účinnost vyprazdňování a podporovat vznik hemoroidů. Ale nebojte, v Asii na hemeroidy trpí také a to velmi. Proč? Protože si dopřávají extrémně pálivá jídla, která podporují vznik hemeroidů.

Jak hemeroidům předcházet?

Zvýšená pravidelná hygiena je základem. Anální otvor vymývejte, používejte bílý toaletní papír či vlhčené ubrousky. Pravidelná stolice tak bude měkčí a svaly konečníku budou méně zatíženy. Pokud máte zácpu, netlačte násilím. Počkejte a možná to později půjde snadněji. Na měkkou stolici byste měli jíst jídla bohatá na vlákninu. Pohybujte se více a sportujte, avšak nezvedejte těžké předměty. Sezení při tomto onemocnění neprospívá, mnohem lepší je aktivní pohyb, dávejte však pozor na zvýšenou námahu. Noste volné kalhoty, spodní prádlo a pyžamo. Nečtěte na toaletě, tato činnost pravděpodobnost vzniku hemoroidů zvyšuje.